Opieka wytchnieniowa – edycja 2023

Realizacja Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 finansowanego ze środków państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu informuje, że wniosek Gminy Miasta Nowy Sącz na realizację  Programu resortowego „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 został zaakceptowany. Wsparcie w formie usług opieki wytchnieniowej, jak w poprzednich latach będzie realizowane w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Zadaniem udzielanej pomocy w ramach Programu jest odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Wsparciem w ramach Programu obejmowani są członkowie rodzin lub opiekunowie osób sprawujących bezpośrednią, całodobową opiekę nad:

  1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane z nim na równi.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawującym bezpośrednią, całodobową  opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu tj. nie korzysta z ośrodków wsparcia lub placówek pobytu całodobowego.

Kwalifikacja do Programu w dużej mierze opiera się na wprowadzonym pomiarze ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia, który dokonuje się na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM (zał. nr 6 do Programu),  wypełniony przez lekarza rodzinnego/lekarza rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuty/pielęgniarki. Wynik badania od 18 do 75 punktów usługa opieki wytchnieniowej przyznawana jest w pierwszej kolejności. Dokument nie jest obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.

Obecnie oczekujemy na zawarcie umowy dotyczącej realizacji programu. Usługi będą przyznawane po wyłonieniu realizatora, któremu w drodze procedury przetargowej Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zleci zadanie.

Osoby które w okresie do 7 listopada 2022r. wyraziły wolę przystąpienia do Programu prosimy o składanie kart zgłoszenia w siedzibie MOPS, wraz z innymi dokumentami oraz aktualną kserokopią orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu).

Ww. dokumenty można otrzymać w siedzibie Ośrodka na ul. Grunwaldzkiej 59 A lub pobrać poniżej z załączników.

Załącznik 1 – Karta zgłoszenia do programu

Załącznik 2 – Karta pomiaru

Załącznik 3 – Klauzula RODO Ministerstwo

Załącznik 4 – Klauzula RODO Mops

Załącznik 5 – Oświadczenie OW

Szczegółowe informacje na temat Programu udzielają pracownicy Sekcja ds. Usług w siedzibie Ośrodka w dni robocze w godzinach pn. 8.00 – 16.00, wt.-pt. 7.00 – 15.00 lub pod numerem telefonu:

 18 354 82 31 / 18 354 82 30 / 18 354 82 29