Analiza ubóstwa energetycznego

Zgodnie z zapisami Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, przyjętego uchwałą nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. Miasto Nowy Sącz przystąpiło do opracowania analizy skali zjawiska ubóstwa energetycznego na naszym terenie.

Sposób przeprowadzenia analizy ubóstwa energetycznego na terenie Miasta Nowy Sącz jest zgodny z metodologią przyjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego:

https://powietrze.malopolska.pl/program-ochrony-powietrza/wytyczne-ubostwo-energetyczne/

Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy gospodarstwo domowe nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu, oświetlania i energii do  zasilania urządzeń, w wyniku połączenia niskich dochodów, wysokich wydatków energetycznych i niskiej efektywności energetycznej w domu (s. 4 „Metodyka analizy ubóstwa energetycznego”).

Zjawisko ubóstwa energetycznego występuje w sytuacji, gdy gospodarstwo domowe nie może pozwolić sobie na energię lub usługi energetyczne, by zapewnić swoje podstawowe, codzienne potrzeby, tj. ogrzewanie, gotowanie, oświetlenie, itp. Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy nie ma środków na opłacenie rachunków za ogrzewanie, naprawienie niedziałającego systemu grzewczego czy zainstalowania nowego, a w domu/mieszkaniu jest ciągle zimno i wilgotno. Oznacza to, że ubóstwo energetyczne to nie tylko brak komfortu wynikający z odpowiedniej temperatury w domu/mieszkaniu, ale także ograniczone możliwości podgrzania wody, czy też korzystania z oświetlenia, z urządzeń domowych, tj. lodówka, kuchenka gazowa lub elektryczna, pralka, radio, telewizor, komputer itp.

Do czynników warunkujących zjawisko ubóstwa energetycznego, które mogą występować oddzielnie lub potęgować się wzajemnie należą:

  • cechy społeczno-demograficzne tj. ograniczone możliwości finansowe, nierzadko ubóstwo ekonomiczne, uniemożliwiające dokonywanie systematycznych opłat za energię,
  • charakterystyka budynków tj. zły stan techniczny budynku mieszkalnego i systemów grzewczych oraz ich niska efektywność energetyczna,
  • nieumiejętne i/lub nieoszczędne korzystanie z dostępnej energii tj. używanie nieefektywnego, nieenergooszczędnego sprzętu, brak świadomości nieuzasadnionych strat energii, brak wiedzy na temat możliwości oszczędzania energii.

Mając na uwadze powyższe prosimy, by osoby, które uważają, że są dotknięte zjawiskiem ubóstwa energetycznego wypełniły załączoną ankietę oraz dostarczyły  ją do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu – ul. Grunwaldzka 59A lub Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza – ul. Szwedzka 5 w terminie do 31 maja 2022 r.

Dostarczone ankiety pozwolą na oszacowanie wielkości zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie Miasta Nowego Sącza oraz wskazanie potencjalnych kosztów działań związanych z wyeliminowaniem powyższego zjawiska.

Ankieta do pobrania w formacie PDF