Kierowanie dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej
Dziecko pozbawione częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej może być umieszczane w placówce opiekuńczo-wychowawczej następującego typu:
- interwencyjnego
- rodzinnego
- socjalizacyjnego
- specjalistyczno – terapeutycznego.
Na terenie Miasta Nowego Sącza funkcjonują następujące placówki opiekuńczo-wychowawcze:
- Placówka opiekuńczo – wychowawcza typu socjalizacyjnego nr 1 z siedzibą w Nowym Sączu, ul. Łącznik 20/1.
- Placówka opiekuńczo – wychowawcza typu socjalizacyjnego nr 2 z siedzibą w Nowym Sączu, ul. Łącznik 20/2.
- Placówka opiekuńczo – wychowawcza typu socjalizacyjnego nr 3 z siedzibą w Trzycierzu 95 z miejscami interwencyjnymi.
- Rodzinny Dom Dziecka nr 2 z siedzibą w Nowym Sączu, ul. Zyndrama 17.
- Rodzinny Dom Dziecka nr 3 z siedzibą w Nowym Sączu,, ul. Kilińskiego 79.
Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 22.12.2011 r.
w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej, do placówki opiekuńczo-wychowawczej dziecko kieruje powiat właściwy do ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie dziecka. Jeżeli powiat nie może skierować dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej z powodu braku odpowiedniej placówki opiekuńczo-wychowawczej lub z powodu braku miejsca w placówce opiekuńczo – wychowawczej na jego terenie, zwraca się do innego powiatu z wnioskiem o skierowanie dziecka do odpowiedniej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Powiat wydaje skierowanie do placówki opiekuńczo-wychowawczej w porozumieniu z dyrektorem tej placówki. Do placówki dziecko przyjmuje się:
- na podstawie orzeczenia sądu;
- w przypadku gdy dziecko zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną;
- na wniosek rodziców, dziecka lub osoby trzeciej lub umieszcza się dziecko w trybie art. 12 a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Do skierowania do placówki opiekuńczo-wychowawczej załącza się:
- odpis aktu urodzenia dziecka, a w przypadku sierot lub półsierot również odpis aktu zgonu zmarłego rodzica;
- orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w placówce albo wniosek rodziców, dziecka lub osoby trzeciej o umieszczenie dziecka w placówce;
- dokumentację o stanie zdrowia dziecka, w tym kartę szczepień;
- dokumenty szkolne, w szczególności świadectwa szkolne;
- informację o prowadzonej pracy z rodziną dziecka i jej rezultatach.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2–4 i 6, oraz osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą jako niepełnoletnie, o których mowa w art. 37 ust. 5 i 6 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3a.
W placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 8 dzieci, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2–4 i 6 ustawy, oraz osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą jako niepełnoletnie, o których mowa w art. 37 ust. 5 i 6 ustawy.
Program „Dobry Start”
Dzieci w instytucjonalnej pieczy na wniosek dyrektora placówki zastępczej otrzymują raz w roku jednorazowe świadczenie na rozpoczęcie roku szkolnego w ramach rządowego programu „Dobry Start” w wysokości 300 zł. Wnioski o świadczenie składane są drogą elektroniczną przez Dyrektorów Placówek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Pomoc Państwa w wychowywaniu dzieci – świadczenie wychowawcze 500+ w pieczy – program realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Dodatek wychowawczy przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.
Odpłatność rodziców biologicznych za pobyt dziecka w pieczy zastępczej
- Za pobyt dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej rodzice ponoszą miesięczną opłatę w wysokości średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo – terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym – w przypadku umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
- Za ponoszenie opłaty, o której mowa w pkt 1 i 2, rodzice odpowiadają solidarnie.
- Opłatę, o której mowa w ust. 1, ponoszą także rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona.
- Ustalonej opłaty rodzice nie ponoszą za okres, w którym dziecko umieszczone w pieczy przebywa u rodziców.
Opłatę ustala w drodze decyzji administracyjnej, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej. Starosta ustalając wysokość opłaty uwzględnia sytuację rodzinną, zdrowotną, dochodową i majątkową rodziny lub osoby.
Osoby zainteresowane szczegółowe informacje mogą uzyskać w Dziale Koordynacji Pomocy Instytucjonalnej i Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, ul. Śniadeckich 10 A tel. (18) 354-82-81, (18)354-82-73, (18)354-82-98.